Grobowiec to nie tylko ziemia i kamień
Chociaż grób ma zwykle wymierną wartość materialną, to prawo do dysponowania nim jest przede wszystkim uprawnieniem o charakterze osobistym, niematerialnym
Grób ucieleśnia przede wszystkim wartości, które łączą się z prawem każdego człowieka do pamięci o zmarłych, do okazywania bólu po stracie osoby bliskiej, z prawem do sprawienia jej godnego pochówku. Chodzi tu o dobro osobiste nazywane kultem pamięci zmarłych. Tak samo, jak inne takie dobra, np. wolność, cześć, zdrowie, znajduje się pod ochroną prawa cywilnego.
Także wartość materialna
Pierwotnym źródłem prawa do grobu jest umowa z zarządem cmentarza o oddaniu miejsca. Prawo do grobu obejmuje w sferze materialnej m.in. urządzenie jego wystroju, wystawienie nagrobka, składanie wieńców, kwiatów, palenie zniczy itp. dla uczczenia pamięci zmarłego. Jeżeli danej osobie przysługują choćby tylko niektóre z tych uprawnień, trzeba przyjąć – ze względu na charakter i niepodzielność tego prawa oraz niewymierność składających się na nie uprawnień – że także ona ma prawo do grobu.Prawo to może mieć charakter wyłącznie majątkowy tylko wówczas, gdy:
- w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta