Ekspert radzi: Ciężarną należy przywrócić do pracy
Szef zwolnił mnie z pracy. Pogodziłam się już z tą decyzją, ale okazało się, że w chwili, gdy zostałam zwolniona, byłam w ciąży. Wiadomo, że teraz nikt mnie nie zatrudni, chcę więc wrócić do firmy, w której dotychczas pracowałam. Czy mogę skutecznie starać się o przywrócenie do pracy? – pyta czytelnik.
Przepisy prawa pracy gwarantują wiele uprawnień dla kobiet w ciąży, a przede wszystkim ochronę trwałości stosunku pracy. Jak wynika z art. 177 kodeksu pracy, przedsiębiorca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z kobietą w ciąży, a także przebywającą na urlopie macierzyńskim. W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjęto, że zakaz rozwiązywania umowy o pracę obowiązuje również, gdy pracownica zajdzie w ciążę w okresie wypowiedzenia (wyrok SN z 2 czerwca 2002 r., sygn. I PRN 23/95). W takiej sytuacji bieg terminu wypowiedzenia umowy o pracę ulegnie proporcjonalnemu zawieszeniu do końca okresu ochronnego.Zatem jeżeli zatrudniona dowiedziała się o ciąży już po wypowiedzeniu umowy przez przedsiębiorcę, ale z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta