Rozmodleni artyści kłócą się o pieniądze
Trzy albumy Zbigniewa Książka i Piotra Rubika były największymi przebojami ostatnich lat. Sprzedały się w milionie egzemplarzy. Chociaż artyści w tym roku się poróżnili, „przemysł” oratoryjny pracuje pełną parą. Premiera nowego utworu Książka „Siedem pieśni Marii” w tym tygodniu, „Oratorium dla świata” Rubika – w grudniu
Tryptyk złożony ze „Świętokrzyskiej Golgoty”, „Tu es Petrus” i „Psałterza wrześniowego” nie powstałby, gdyby nie Wojciech Lubawski, dziś prezydent Kielc, który zaproponował Zbigniewowi Książkowi napisanie pierwszego utworu związanego z podkieleckim Świętym Krzyżem.
– Gdy papież Jan Paweł II odwiedził Sandomierz, wśród witających był Wojtek, ówczesny wojewoda świętokrzyski – opowiada Zbigniew Książek. – Kiedy ukląkł przed papieżem, ten powiedział mu na ucho: „Świętokrzyska Golgota, proszę nie zapominać”. Wojtek mało nie zemdlał. Zadzwonił do mnie i powiedział: „Albo się papież dowiedział...”. „Jak mógł się dowiedzieć – wszedłem mu w słowo – przecież dopiero co zaplanowaliśmy »Świętokrzyską Golgotę«”. Dla mnie były to czary.
Wojciech Lubawski, sugerując się „Nieszporami ludźmierskimi” Jana Kantego Pawluśkiewicza, zaproponował, by utwór miał formę oratoryjną.
– Proszono mnie o napisanie muzyki do „Golgoty”, ale wszystko rozeszło się po kościach – mówi Pawluśkiewicz.
W znalezieniu kompozytora po rezygnacji Stanisława Radwana Książkowi pomógł przypadek, gdy SonyBMG zamówiło u niego piosenkę promującą „Quo vadis”.
– Muzykę skomponował Piotrek Rubik i bardzo mi się spodobała. Na próbie zapytał, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta