Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozmodleni artyści kłócą się o pieniądze

03 listopada 2007 | Kultura | Jacek Cieślak
Premiera „Oratorium leśniowskiego” Zbigniewa Książka odbyła się  we wrześniu 2007 roku w Kielcach
źródło: DUO
Premiera „Oratorium leśniowskiego” Zbigniewa Książka odbyła się we wrześniu 2007 roku w Kielcach

Trzy albumy Zbigniewa Książka i Piotra Rubika były największymi przebojami ostatnich lat. Sprzedały się w milionie egzemplarzy. Chociaż artyści w tym roku się poróżnili, „przemysł” oratoryjny pracuje pełną parą. Premiera nowego utworu Książka „Siedem pieśni Marii” w tym tygodniu, „Oratorium dla świata” Rubika – w grudniu

Tryptyk złożony ze „Świętokrzyskiej Golgoty”, „Tu es Petrus” i „Psałterza wrześniowego” nie powstałby, gdyby nie Wojciech Lubawski, dziś prezydent Kielc, który zaproponował Zbigniewowi Książkowi napisanie pierwszego utworu związanego z podkieleckim Świętym Krzyżem.

– Gdy papież Jan Paweł II odwiedził Sandomierz, wśród witających był Wojtek, ówczesny wojewoda świętokrzyski – opowiada Zbigniew Książek. – Kiedy ukląkł przed papieżem, ten powiedział mu na ucho: „Świętokrzyska Golgota, proszę nie zapominać”. Wojtek mało nie zemdlał. Zadzwonił do mnie i powiedział: „Albo się papież dowiedział...”. „Jak mógł się dowiedzieć – wszedłem mu w słowo – przecież dopiero co zaplanowaliśmy »Świętokrzyską Golgotę«”. Dla mnie były to czary.

Wojciech Lubawski, sugerując się „Nieszporami ludźmierskimi” Jana Kantego Pawluśkiewicza, zaproponował, by utwór miał formę oratoryjną.

– Proszono mnie o napisanie muzyki do „Golgoty”, ale wszystko rozeszło się po kościach – mówi Pawluśkiewicz.

W znalezieniu kompozytora po rezygnacji Stanisława Radwana Książkowi pomógł przypadek, gdy SonyBMG zamówiło u niego piosenkę promującą „Quo vadis”.

– Muzykę skomponował Piotrek Rubik i bardzo mi się spodobała. Na próbie zapytał, czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 7854

Spis treści
Zamów abonament