We wspólnocie głosuje się udziałami
Właściciele wchodzący w skład wspólnoty sami decydują o najważniejszych sprawach dotyczących ich nieruchomości. Robią to w formie uchwał. Mogą je podejmować na dwa sposoby
Wszyscy właściciele lokali biorą udział w głosowaniu nad uchwałami, a zarząd wspólnoty musi im to umożliwić (mówi o tym ustawa o własności lokali). Oczywiście, nikt do tego właściciela nie zmusi.
Decyduje wielkość udziału
W dużej wspólnocie (powyżej siedmiu lokali) decyduje większość głosów (ponad 50 proc.). Tam, gdzie mieszka 50 czy 100 właścicieli, trudno osiągnąć jednomyślność np. co do wysokości zaliczek. Bywa też, że przychodzi zbyt mało właścicieli. Stąd ta zasada.Właściciele głosują udziałami. Im wyższy udział w nieruchomości wspólnej, tym więcej głosów ma dany właściciel. O wysokości udziału można się dowiedzieć z umowy notarialnej kupna lokalu oraz z księgi wieczystej. Nie ma znaczenia, ile osób stale przebywa w danym lokalu. Ogólna zasada jest taka, że im większą powierzchnię ma lokal, tym większą liczbą głosów dysponuje właściciel.
Kiedy jeden właściciel dominuje
Zdarza się‚ że jeden właściciel dominuje we wspólnocie i narzuca innym swoją wolę. Ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta