Powrót do barwnego, zaginionego świata
V Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, ulica Próżna, plac Grzybowski, Teatr Żydowski, na większość wydarzeń – wstęp wolny, rezerwacje biletów na spektakle w Teatrze Żydowskim: tel. 022 850 56 56, sobota (6.09) – niedziela (14.09)
Dawna dzielnica żydowska znów ożyje za sprawą Warszawy Singera. Organizatorzy festiwalu konsekwentnie starają się przywracać pamięć o narodzie, który przed wojną współtworzył naszą kulturę. Żydowska muzyka i teatr ponownie mają swoją publiczność.
Gołdzie Tencer, pomysłodawczyni i szefowej festiwalu, udało się stworzyć pełną wydarzeń imprezę, bez której trudno dziś wyobrazić sobie kulturalny kalendarz miasta. Program naszpikowany spektaklami, koncertami, warsztatami, spotkaniami i wystawami ciągle się rozrasta. Tak będzie i tym razem. Piąta edycja Warszawy Singera potrwa dziewięć dni, od 6 do 14 września.
Uroczyste otwarcie zaplanowano w synagodze im. Nożyków, gdzie trzech kantorów: Benzion Miller, Chaim Adler oraz Azi Schwartz wystąpi z towarzyszeniem Chóru Synagogi Wielkiej w Jerozolimie. Ten koncert z pewnością będzie wydarzeniem. Benzion Miller, który karierę rozpoczął w wieku pięciu lat, jest dziś jednym z najsłynniejszych kantorów na świecie. Występuje w najważniejszych salach koncertowych, gdzie usłyszeć można go zarówno w klasycznym repertuarze operowym, jak i śpiewającego żydowskie czy chasydzkie pieśni. Obok niego pojawi się Chaim Adler, główny kantor Tel Awiwu. Jego głos i talent bywa porównywany z umiejętnościami Enrico Caruso. Najmłodszy w tym gronie Azi Schwartz na co dzień mieszka w Nowym Jorku i jest kantorem w synagodze Park...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta