Słownik bezpieki
Agent – termin funkcjonujący w latach 1945 – 1960, oznaczający osobę zwerbowaną przez UB/SB dla rozpracowania środowiska podejrzewanego o działalność antysystemową, którego agent mógł być członkiem lub był do niego wprowadzany dla dostarczenia informacji lub wykonania zleconych mu zadań operacyjnych. W praktyce również potoczne sformułowanie określające osobowe źródła informacji tajnej policji politycznej w PRL.
Agentura celna – sieć tajnych współpracowników UB/SB w celach więziennych, których zadaniem było denuncjowanie na osoby osadzone, pozostające w zainteresowaniu bezpieki.
Agentura manewrowa – sieć tajnych współpracowników SB wykorzystywanych z uwagi na posiadane możliwości w skali całego kraju i w różnych środowiskach. Elita agentury.
Departament I MSW – pion MSW funkcjonujący w latach 1957 – 1989, prowadzący działania wywiadowcze.
Departament II MSW – pion MSW funkcjonujący w latach 1957 – 1989, zajmujący się ochroną kontrwywiadowczą.
Departament III MSW – pion MSW funkcjonujący w latach 1957-1989 zajmujący się walką z działalnością antypaństwową w kraju. W terenie zadania te realizowały wydziały III SB komend wojewódzkich.
Donos – informacja przekazywana bezpiece przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta