Znana i rozpoznawalna na świecie od wieków
Rozmowa: Zbigniew Zarębski, prezes Kopalni Soli Wieliczka SA
Rz: Dlaczego wielicka kopalnia znalazła się w pierwszej edycji Listy Światowego Dziedzictwa wśród zaledwie dwunastu wspaniałości całego globu?
Zbigniew Zarębski, prezes Kopalni Soli Wieliczka: – Od dawna była znana i rozpoznawalna na świecie. Już w XIV wieku kopalnia była pokazywana uprzywilejowanym osobom goszczącym na królewskim dworze, a od końca wieku XV do podziemi ściągały elity ówczesnego świata. Kopalnia zachwycała ze względu na specyficzny urok i tajemniczość oraz piękno ukryte głęboko pod ziemią. Księgi zwiedzających pełne są autografów wyjątkowych gości, m.in. cara Aleksandra I, cesarza Franciszka I, Johanna Wolfganga Goethego, Fryderyka Chopina, Jana Matejki, Dymitra Mendelejewa, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego. To jest jedyne miejsce, w którym górnicy pozostawili po sobie dzieła sztuki, urządzenia służące do wydobywania i transportu soli, narzędzia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta