Bezcenny zabytek, nowoczesne przedsiębiorstwo
Kopalnia soli w Wieliczce to nie tylko znana na całym świecie atrakcja turystyczna, ale również jedno z najstarszych przedsiębiorstw produkcyjnych Europy.
To także pierwsza polska marka, wszak w Wieliczce przed wiekami zaczęto po raz pierwszy oznaczać produkt (sól) marką – herbem kopalni. Dzisiaj to nowocześnie zarządzana firma, która umiejętnie łączy wielowiekową tradycję ze współczesnością.
Utrzymywała dwór i uniwersytet
W czasach Kazimierza Wielkiego jedną trzecią dochodów państwa zapewniały zyski ze sprzedaży wielickiej soli. Szły one m.in. na utrzymanie dworu królewskiego i zamków strzegących szlaków handlowych. Zapewniały finansową podstawę świeżo powołanej krakowskiej Alma Mater Jagiellonica, korzystały z nich rody zasłużone dla kraju.
Dzięki dobrej organizacji pracy już w średniowieczu kopalnia stała się jednym z największych przedsiębiorstw salinarnych w Europie. Czasy monarchii austro-węgierskiej były z kolei okresem stabilizacji i poprawy stanu technicznego kopalni. Lata międzywojenne przyniosły rozwój funkcji turystycznej i leczniczej. Zahamował je wybuch II wojny światowej. Po wojnie intensywnie eksploatowano złoża, nie zabezpieczając odpowiednio podziemnych wyrobisk. Skutki tych działań niwelowane są do dziś.
Wszystko z myślą o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta