Urlop wypoczynkowy lekarza nie obejmuje pełnionego dyżuru medycznego
Pracownikowi, który często ma dyżury lekarskie, urlopu wypoczynkowego udzielamy tylko na dni i godziny jego etatowych zajęć
Pomijamy natomiast przy tym dyżur medyczny. Jednak z podstawy wynagrodzenia urlopowego nie wyłączamy tego otrzymywanego za czas dyżuru. Takie stanowisko zajął Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy 25 sierpnia 2008 r. (GPP-302-4560-663/08/PE, patrz ramka). Podobnie uznał resort zdrowia 2 września 2008 r. (MZ-BP-P-0620-3110-2/MH/08). Stanowisko to publikujemy na stronach internetowych „Rzeczpospolitej” (www.rp.pl/artykul/ 185565.html).
Skąd te wątpliwości
Od 1 stycznia br. dyżury medyczne zaliczamy do czasu pracy lekarzy i wynagradzamy jak za godziny nadliczbowe. Wynika tak z art. 32j ust. 2 i 4 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Wątpliwość pojawiła się przy tym, czy urlopu udzielamy im tylko na ich podstawowy czas pracy, czy również na czas pełnionych dyżurów.
Wypoczynek dajemy zgodnie z art. 1542 § 1 k.p. na dni robocze zgodnie z obowiązującym zatrudnionego rozkładem i w takiej liczbie godzin, jaką wtedy przepracowałby. Ta sama zasada dotyczy także tych, których dobowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta