Jak chronić dzieci przed przemocą
Liczne doniesienia medialne o przemocy fizycznej wobec najmłodszych mogą świadczyć o narastaniu zjawiska krzywdzenia dzieci w Polsce, choć zapewne także o zwiększonej świadomości istnienia tego problemu.
W ubiegłym roku, według danych policji, 31 tys. dzieci do 13 lat padło ofiarą przemocy domowej, a 70 proc. sprawców tej przemocy to ich najbliżsi – głównie rodzice i dziadkowie. Choć dwa lata mijają od powołania przez Radę Ministrów w uchwale z 25 września 2006 r. Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, a statystyki za lata 2005 – 2007 dotyczące liczby małoletnich poszkodowanych czynem z art. 207 kodeksu karnego, czyli znęcaniem się, niemal się nie zmieniają, można chyba przyjąć, że dużo pozostaje do zrobienia. A może wystarczy zaufać uspokajającym danym?
Nie ufać liczbom
Po pierwsze – statystyki odnoszą się do sprawców skazanych, być może więc problem leży gdzie indziej. Może się bowiem okazać, że sprawy dotyczące znęcania się nad dziećmi są umarzane na wczesnym etapie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta