Po transferze zakładu wzrasta biurokracja w rozliczeniach płatników z ZUS
Gdy przejąłeś właśnie pracodawcę z jego załogą, dopilnuj, czy wywiązał się z formalności wobec ZUS. Jeśli to zaniedbasz, zaległa robota spadnie właśnie na ciebie
Płatnicy (pracodawca, zleceniodawca) są zobowiązani składać za każdy miesiąc za zatrudniane osoby dokumenty rozliczeniowe oraz opłacać należne składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Sytuacja komplikuje się, gdy dochodzi do przejścia zakładu lub jego części na nowego pracodawcę w trybie art. 231 kodeksu pracy. Nowy pracodawca staje się wówczas z mocy prawa stroną w istniejących stosunkach pracy. Znaczy to, że podwładni zmieniają szefa, ale nie warunki zatrudnienia. Nie dochodzi do rozwiązania umów o pracę, ale są one kontynuowane. Tak się dzieje, gdy np. jedna firma kupuje drugą albo mamy do czynienia z podziałem lub połączeniem podmiotów.
Co więcej, sam transfer nie powoduje też rozwiązania umów cywilnych ze zleceniobiorcami czy wykonawcami dzieła, z którymi współpracował stary pracodawca. Wynika to z tego, że przejmujący staje się stroną takich umów, jeżeli nastąpiło zbycie (wniesienie aportem) przedsiębiorstwa.
W myśl art. 551 kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych obejmuje również zobowiązania i obciążenia związane z jego prowadzeniem. Zgodnie natomiast z art. 552 kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta