Jak ZUS ściąga swoje należności od niesolidnych płatników
Nie czekaj, aż ZUS skieruje twoje należności do postępowania egzekucyjnego. Wystąp o spłatę zaległości w ratach. Zyskasz przynajmniej na odsetkach za zwłokę
Nie są one bowiem w takiej sytuacji naliczane. Zamiast nich naliczana jest tylko opłata prolongacyjna w wysokości połowy odsetek za zwłokę. Poza tym gwarantuje płatnikowi, że nie zostanie wobec niego wszczęte postępowanie egzekucyjne. A wiąże się to z powstaniem dodatkowych kosztów – postępowania egzekucyjnego.
Oprócz dolegliwości związanych z wszczęciem i prowadzeniem postępowania egzekucyjnego płatnik musi liczyć się z tym, że mogą zostać podjęte wobec niego inne działania. Zmierzają one do zastosowania sankcji, np. wystąpienia do sądu o ukaranie grzywną czy wymierzenie dodatkowej opłaty.
Zaległych należności ze składek ZUS może dochodzić w egzekucji administracyjnej lub sądowej. Tak stanowi art. 24 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm., dalej ustawa o sus). Egzekucję administracyjną reguluje ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm., w skrócie upea), a egzekucję sądową – kodeks postępowania cywilnego. Jednak podstawowym trybem ściągania przez ZUS zaległych należności jest administracyjny. W nim dochodzi się większości zadłużeń. Tryb sądowy stosuje się rzadziej. Wynika to ze specyfiki administracyjnego postępowania egzekucyjnego, które upoważnia dyrektora oddziału ZUS do występowania w roli organu egzekucyjnego, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta