Wyzyskaliśmy korzystną sytuację
Rozmowa z prof. Andrzejem Chojnowskim
Rz: Dlaczego rocznica odzyskania niepodległości obchodzona jest właśnie 11 listopada?
Prof. Andrzej Chojnowski: – Państwo polskie oczywiście nie powstało w jeden dzień. Każde wydarzenie potrzebuje jednak akcentu symbolicznego. Wybór 11 listopada był o tyle logiczny, że tego dnia w Europie na froncie zachodnim podpisano zawieszenie broni. Czyli zakończyła się wojna światowa i zniknęły polityczne przeszkody, które uniemożliwiały proklamowanie nowej państwowości.
A kiedy Piłsudski wysiadł z pociągu na warszawskim dworcu?
Dzień wcześniej, 10. W okresie międzywojennym w publikacjach propagandowych często mówiono, że było to 11 listopada. Chciano w ten sposób ukazać, że Polska odzyskała niepodległość z chwilą przybycia do stolicy przyszłego Marszałka. Ale to było sprzeczne z prawdą. W PRL starano się zaś wskazać na inną datę – powstania socjalistycznego rządu w Lublinie.
Dlaczego to właśnie Piłsudski przejął władzę w odradzającym się państwie?
Piłsudczycy byli do tego najlepiej przygotowani organizacyjnie. Posiadali nie tylko strukturę polityczną, tak jak Narodowa Demokracja, ale również kadrę militarną. Dawnych legionistów i członków Polskiej Organizacji Wojskowej. Mieli siłę, która mogła stanowić parasol dla ich posunięć politycznych. Piłsudski przedtem uchodził za reprezentanta jednego nurtu politycznego, w 1918 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta