Niech deweloper buduje za kredyt
W lepszej sytuacji są dziś firmy deweloperskie, które finansują inwestycje ze środków pochodzących z kredytu inwestycyjnego. Kontynuacja prac budowlanych w tym przypadku nie jest bowiem uzależniona od liczby sprzedanych mieszkań - uważa Bożena Wygonowska, pełnomocnik RED Real Estate Development
Najlepiej, jeśli roboty budowlane są zaawansowane. W znacznie gorszej sytuacji są ci inwestorzy, którzy budują ze środków własnych i z wpłat klientów. Przy dłuższym zastoju w sprzedaży lokali może im po prostu zabraknąć pieniędzy niezbędnych do zakończenia inwestycji.
Podpisując umowę przedwstępną, trzeba więc starannie przeanalizować warunki, jakie oferuje deweloper. W dzisiejszej sytuacji na rynku kredytowym i inwestycyjnym jest to szczególnie istotne.
Umowę deweloperską najlepiej podpisać w formie aktu notarialnego. Wtedy część należności za mieszkanie wnoszona przy podpisywaniu umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, przeniesiona zostaje na klienta.
Ważny jest także system płatności. Dla klienta najkorzystniejsza jest sytuacja, kiedy większą część należności za mieszkanie może wpłacić dopiero po odbiorze kluczy.
Oznacza to dla niego oszczędność nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na odsetkach od kredytu. Ponadto taka forma płatności jest gwarancją wiarygodności dewelopera.