Powiązane firmy powinny unikać bezpłatnych świadczeń
Jeśli powiązane spółki przeprowadzają transakcje bez wynagrodzenia, ryzykują, że fiskus oszacuje dochód po obu stronach. Kłopotów z urzędem łatwiej uniknąć przy świadczeniach odpłatnych
Kiedy jedna firma jest powiązana z drugą? Gdy na skutek więzi kapitałowych, zarządczych, kontrolnych, majątkowych, rodzinnych lub poprzez stosunek pracy ma możliwość oddziaływania na podejmowane przez nią decyzje gospodarcze. Przykładowo spółka matka może wywierać wpływ na działalność spółki córki oraz na warunki i rodzaje przeprowadzanych przez nią transakcji.
Związki kapitałowe i osobowe
Rodzaje powiązań zostały wymienione w art. 11 ustawy o CIT. Głównie są to powiązania kapitałowe (bezpośrednie i pośrednie) oraz osobowe.
PrzykładSpółka A posiada 100 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki B. Jest więc z nią powiązana (kapitałowo). Podobnie będzie, gdy w zarządzie spółki A i spółki B zasiada ta sama osoba fizyczna. Spółki będą powiązane ze sobą poprzez wspólny organ zarządzający.
Powiązanie może wystąpić zarówno między przedsiębiorstwami krajowymi, jak i między krajowymi i zagranicznymi.
Korzyści bez zapłaty
W relacjach między powiązanymi firmami często dochodzi do nieodpłatnych świadczeń. To pojęcie nie zostało zdefiniowane w przepisach podatkowych. Przez orzecznictwo sądowe jest jednak rozumiane szerzej na gruncie ustawy o CIT niż w przepisach prawa cywilnego. Jak czytamy w uchwale siedmiu sędziów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta