Jak zwalniać pracowników, gdy zmienia się pracodawca
Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę oznacza przejęcie zatrudnionych w nim pracowników. Ani dotychczasowy, ani nowy szef nie może uzasadniać tym transferem wypowiedzeń pracownikom
W razie przejścia zakładu pracy lub jego części z mocy prawa nowy pracodawca staje się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 kodeksu pracy). Za zobowiązania ze stosunków pracy powstałe przed tym przejściem solidarnie odpowiadają obaj pracodawcy. Umowy o pracę nadal obowiązują – kolejny szef nie musi zawierać nowych z pracownikami przejmowanego zakładu (wyrok SN z 29 sierpnia 1990 r. I PR 251/90). Zainteresowani pracodawcy nie mogą uzgodnić, że skutek ten nie nastąpi (wyrok z 3 kwietnia 2007 r., II PK 245/06). Stosunek pracy u nowego pracodawcy kształtuje się na takich samych warunkach jak u dotychczasowego, np. jeśli chodzi o zasady wynagradzania (wyrok SN z 26 listopada 2003 r., I PK 620/02). Przejście części zakładu pracy na nowego pracodawcę powoduje przejęcie zatrudnionych w niej pracowników, wobec tego nie dochodzi do likwidacji ich stanowisk pracy, a były pracodawca nie może wypowiedzieć im umów o pracę (wyrok SN z 9 grudnia 2004 r. I PK 103/04).
Ważne jest, aby dotychczasowy i nowy pracodawca zawiadomili pracownika o przejściu zakładu pracy zgodnie z art. 231 § 3 k.p. – w małych firmach, gdzie nie działają związki zawodowe, należy to zrobić, przekazując informację indywidualnie każdemu pracownikowi.
Zwolnienia z wyjątkiem
Obaj pracodawcy biorący udział w transferze mogą się rozstać z pracownikiem stosunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta