Film żydowski
Historia filmu żydowskiego w Polsce liczy 40 lat. Jak obliczył Natan Gross (ur. w Krakowie w 1919 r., zm. w Izraelu w 2000 r., producent, reżyser, krytyk i historyk filmu), w ciągu tego czasu wyprodukowano prawie 70 filmów żydowskich, z tego połowę dokumentalnych, z których wiele zaginęło.
W Polsce, od pierwszych dekad XX wieku, wytwórnie będące w rękach Żydów obok filmów polskich zaczęły produkować także filmy żydowskie. Pierwsze wytwórnie polskich filmów, m.in. „Siła”, „Kosmofilm”, „Sfinks” i inne, zareagowały na fakt, że prawie 80 proc. Żydów w Polsce identyfikuje się z narodowością żydowską i warto repertuar kinowy (m.in. w Warszawie w 1913 r. było już około 60 iluzjonów, jak wówczas nazywano kina) wzbogacić o filmy żydowskie, z nadzieją, że wzbudzą one także zainteresowanie żydowskiej diaspory i Polaków, dzięki umieszczaniu na niektórych, bardziej atrakcyjnych filmach polskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta