Prawo własności na różnych zasadach
Wysokość bonifikaty podczas zmiany prawa własności zależy wyłącznie od decyzji władz miasta. Niektóre stosują najwyższe możliwe upusty, inne zawieszają nawet postępowania dotyczące przekształceń
Do końca ubiegłego roku gminy same decydowały o tym, czy będą stosować bonifikaty podczas przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Od nowego roku prawo się zmieniło.
– Podczas gdy ustawa z 29 lipca 2005 r. przyznaje możliwość udzielania bonifikat, to jej nowelizacja, która weszła w życie na początku 2008 r., sama narzuca minimalne stawki bonifikat – wyjaśnia Julia Wach z Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji UM Wrocław.
Są to upusty w wysokości 50 i 90 proc. opłat za użytkowanie wieczyste. Na 50-proc. zniżkę mogą liczyć osoby fizyczne, które prawo wieczystego użytkowania uzyskały przed 5 grudnia 1990 r., oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Z 90-proc. bonifikaty skorzystają użytkownicy, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza przeciętnego wynagrodzenia za ostatnie półrocze poprzedzające rok złożenia wniosku o przekształcenie.
Bez dodatkowych upustów
Część miast stosuje ustawowe progi minimalne, część natomiast ustala samodzielnie wysokość bonifikaty, przyznając znacznie większe upusty – do 95 proc. Jednocześnie kilka miast zakwestionowało znowelizowane przepisy w Trybunale Konstytucyjnym, twierdząc, że ich realizacja uszczupla budżet gminny. Czekają na wyrok.
Jednym z miast, które zawiesiły postępowania dotyczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta