Pracodawca musi ułatwić sprawną wizytę PIP
Kiedy do zakładu pracy zapuka inspektor, trzeba go nie tylko wpuścić na teren firmy, ale także do wszystkich jej obiektów i pomieszczeń. Inspektor ma nawet prawo obejrzeć faks czy ksero oraz przesłuchać pracowników
Taka kontrola ma też swoje granice. Zakres obowiązków i praw, jakie mają wobec siebie kontrolowani i kontrolerzy, jest określony przepisami ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektor pracy ma dzięki temu możliwość skuteczniejszego wykonywania czynności kontrolnych. Z kolei pracodawca ma gwarancję, że ilość nadużyć, które mogą wystąpić w trakcie kontroli, jest w dużej mierze ograniczona.
Jaki jest sam cel kontroli? Zgodnie z art. 21 ustawy przeprowadza się ją po to, aby:
- ustalić stan faktyczny w zakresie przestrzegania prawa pracy, a w szczególności przepisów i zasad BHP,
- zbadać przestrzeganie przepisów o legalności zatrudnienia,
- udokumentować dokonane ustalenia.
Kogo można kontrolować
W zakresie BHP oraz legalności zatrudnienia kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) podlegają wszyscy pracodawcy i przedsiębiorcy niebędący pracodawcami, na których rzecz świadczona jest praca przez osoby fizyczne. Dotyczy to także osób wykonujących na własny rachunek działalność gospodarczą, niezależnie od podstawy świadczenia pracy.
Firma, która zatrudnia osoby na podstawie umowy-zlecenia lub o dzieło, też musi się liczyć z możliwością kontroli przez inspektora pracy.
Kontrolę można przeprowadzić w siedzibie podmiotu kontrolowanego. Poza tym w innych miejscach wykonywania jego zadań, np. w oddziałach firmy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta