Nieznany konkurent Sumerów
Niezwykłego odkrycia dokonali polscy naukowcy w północnej Syrii. Odkopali prawdziwą metropolię sprzed 4500 lat. Jej starożytna nazwa nie jest znana
Wykopaliskami w północno-wschodniej Syrii kieruje prof. Piotr Bieliński. Prace prowadzi Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego im. prof. Kazimierza Michałowskiego.
Dotychczasowe wyniki są rewelacyjne. Okazuje się, że w starożytnej Mezopotamii nie tylko Sumerowie stworzyli cywilizację miejską. Co prawda Sumerowie władali południową Mezopotamią, ale w północnej części tej krainy rozwijała się inna, współczesna im prężna cywilizacja z wielkimi miastami. Jest to fakt zaskakujący. A jednak dowodzą tego polskie wykopaliska na stanowisku Tell Arbid.
Świątynia górowała nad domami
Arabskie słowo „arbid” oznacza czarnego węża i nie ma nic wspólnego ze starożytnością. Z kolei „tell” oznacza wzgórze ruin. Rzeczywiście, Tell Arbid kryje starożytne ruiny miasta, które kwitło tam w III tysiącleciu p.n.e. Według archeologicznej terminologii naukowej był to okres tak zwanej kultury Niniwa 5.
Powierzchnia ówczesnego miasta, bardzo dużego jak na owe czasy, zajmowała ponad 40 hektarów. Zabudowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta