Zasady księgowania faktur korygujących nadal budzą wątpliwości
Nowelizacja ustawy o VAT nie wyjaśniła wszystkich problemów przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie, w wypadku ujmowania VAT z faktur korygujących dziś trudniej jest odpowiedzieć na niektóre pytania niż przed zmianą przepisów
Do momentu wejścia w życie nowelizacji, czyli 1 grudnia tego roku, sytuacja w tym zakresie była skomplikowana, ale dość przewidywalna. Zgodnie z przepisami firma, która wystawiła fakturę korygującą zmniejszającą podatek należny, mogła ją ująć w ewidencji w momencie, gdy posiadała potwierdzenie jej odbioru przez kontrahenta. Taki wymóg wynikał z nieobowiązującego już rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 95 poz. 798). Organy podatkowe wymagały więc spełnienia tego kryterium, ale sądy już nie.
W wyroku z 11 grudnia 2007 r. Trybunał Konstytucyjny uznał bowiem, że przepis, który uzależnia prawo do obniżenia kwoty VAT należnego od posiadania przez kontrahenta potwierdzenia odbioru faktury korygującej, jest niezgodny z ustawą o VAT oraz konstytucją (156/11/A/2007). Pozostaje on bowiem w ewidentnej sprzeczności z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT wskazującym, że podstawą opodatkowania jest obrót.
Niejasne konsekwencje wyroku
Trybunał zauważył, że w pewnych sytuacjach wymóg posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej może uniemożliwić sprzedawcy obniżenie podatku należnego ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta