Deweloperzy nie mogą pobierać 22 proc. VAT
Osoby, które w tym roku będą finalizowały zakup mieszkania z prawem użytkowania wieczystego, powinny sprawdzić, jaką stawkę podatku naliczył budujący.
Od 1 grudnia, wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, pojawiły się duże kłopoty z interpretacją nowych przepisów. Ma je część firm deweloperskich. Ich prawnicy twierdzą, że z wartości sprzedawanego lokalu mieszkalnego muszą wyodrębnić zbywane prawo użytkowania wieczystego i opodatkować je stawką podstawową w wysokości 22 proc. – To zła interpretacja, która prowadzi do zawyżenia podatku – przestrzegają doradcy podatkowi.
Wyodrębniać czy nie
Spór toczy się o nowy ust. 5a w art. 29 ustawy o VAT, który wprowadził spore zamieszanie na rynku nieruchomości. Zgodnie z nim w razie oddania w użytkowanie wieczyste gruntu połączonego z dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli nie stosuje się ust. 5 tego artykułu.
Należy zatem wyodrębnić z podstawy opodatkowania wartość oddawanego w użytkowanie gruntu. Ust. 5 stanowi bowiem, że w wypadku dostawy budynków lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta