Gdy minie termin zapłaty, należą się odsetki
Jeśli odbiorca towaru lub usługi opóźnia się z zapłatą, dostawca może mu naliczyć odsetki ustawowe
Kontrahenci ustalili w umowie , że zapłata za dostarczony towar musi nastąpić po 90 dniach. Nie oznacza to jednak, że przez te prawie trzy miesiące odbiorca korzysta z bezpłatnego kredytu kupieckiego. Gdy zapłacił po tym terminie (w setnym dniu), to wolno żądać od niego odsetek ustawowych, które obecnie wynoszą 11,5 proc. Można żądać ich za okres od 31. do 90. dnia. Za dni od 91. do 100. można dochodzić odsetek w takiej wysokości, jak za zaległości podatkowe, czyli obecnie 15 proc. Gdy natomiast odbiorca zapłaci za towar po 60 dniach od odebrania dostawy, wtedy odsetki ustawowe można naliczyć mu za okres pomiędzy 31. a 60. dniem. Tak stanowi ustawa z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (DzU z 2003 r. nr 139, poz. 1323 ze zm.). Jej celem jest, by przedłużanie płatności swoich należności przez odbiorców wobec dostawców lub usługodawców było nieopłacalne.
Z przepisów tych wynika, że gdy termin zapłaty nie został precyzyjnie określony albo jest dłuższy niż 30 dni, to dostawca towaru czy wykonawca usługi może się domagać zapłaty odsetek. To jednak tylko jego uprawnienie, a nie bezwzględny obowiązek.
Dochodzący roszczeń o odsetki ustawowe mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta