Nie widziałeś księgi wieczystej, nie kupuj
Jeśli kupując mieszkanie, nie zajrzałeś do księgi wieczystej i nie sprawdziłeś, co jest zapisane w jej działach, nie możesz liczyć na skorzystanie z rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych
Rz: Czy rzeczywiście kupno mieszkania na rynku wtórnym możemy dziś uznać za bezpieczniejsze niż na rynku pierwotnym?
Marek Szymanek: Bezpieczeństwo transakcji zależy od wielu czynników. Z punktu widzenia przepisów administracyjnych lokal mieszkalny z rynku wtórnego wydaje się inwestycją bezpieczniejszą, ponieważ znajduje się w domu wybudowanym na podstawie wcześniej uzyskanych pozwoleń, uzgodnień czy stanowisk właściwych organów. Ponadto, zapewne wydano w stosunku do niego decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.
Nabycie lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym z tej perspektywy jest bardziej ryzykowne: nie mamy pewności czy deweloper zrealizuje inwestycję całkowicie zgodnie z przepisami budowlanymi. To jednak raczej obawa psychologiczna, ponieważ sporadycznie dochodzi do sytuacji, w których proces budowlany odbywał się bez uzyskania wszelkich potrzebnych rozstrzygnięć administracyjnych.
A jak oceniać bezpieczeństwo transakcji, patrząc na sytuację ekonomiczną na rynku?
W aspekcie cywilnym kupno lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym budzić może niepokój z uwagi na obecną sytuację ekonomiczną, a zwłaszcza jej wpływ na kondycję finansową dewelopera. Podjęcie decyzji o zakupie nowego mieszkania wiąże się z udzieleniem deweloperowi kredytu zaufania, najczęściej w dwóch obszarach. Po pierwsze, że budynek, a wraz z nim lokal mieszkalny, zostaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta