Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Topniejące bryłki lodu

12 marca 1996 | Świat | BZ

Trzy czwarte Szwajcarów opowiedziały się w niedzielnym referendum za zwiększeniem znaczenia języka retoromańskiego. Chcą oni w ten sposób powstrzymać powolną degradację tego języka. Około pięciu i pół tysiąca językom, używanym na świecie, grozi definitywny zanik.

Topniejące bryłki lodu

Beata Zubowicz

W roku 1898 zniknął na zawsze język dalmatyński, rozpowszechniony niegdyś na Wybrzeżu Adriatyckim, od Dalmacji po Albanię. W tym samym roku zmarł Tuone Udina, ostatni człowiek, dla którego dalmatyński był językiem ojczystym. Sto lat wcześniej taki sam los spotkał kornwalijski. Jak utrzymują historycy języka, w grudniu 1777 r. zmarła sędziwa Dolly Pentreth, najprawdopodobniej ostatnia osoba, która posługiwała się nim na co dzień.

Wszelkie daty dotyczące języka są umowne, gdyż żyje on tak długo, jak długo żyją ludzie, którzy się nim porozumiewają. W rzeczywistości oba języki zginęły więc kilka lat wcześniej, kiedy umarły osoby, z którymi ci ostatni przedstawiciele zanikających narodów mogli rozmawiać.

Obecnie na ziemi żyje ponad 6 miliardów ludzi, którzy wymieniają myśli i infromacje w ponad 6 tysiącach języków i narzeczy. Pięcioma -- chińskim, angielskim, hiszpańskim, rosyjskim i hindi -- mówi ponad połowa mieszkańców naszej planety. Michael Krauss, językoznawca z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 697

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament