Szlachetne pobudki darczyńcy
Standardowy kontrakt prawa zobowiązań
Szlachetne pobudki darczyńcy
Jerzy Jacyszyn
Darowizna stała się hitem sezonu podatkowego. Wypowiadają się o niej różne osoby publiczne, autorytety moralne, politycy, urzędnicy i dziennikarze. Rzadko słyszy się jednak opinie dotyczące kształtu tej instytucji prawa cywilnego, bo przecież umowa darowizny należy do standardowych kontraktów polskiego prawa zobowiązań, uregulowanych w kodeksie cywilnym.
Warto zatem przypomnieć, iż przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 § 1 k. c. ). Nie jest tu wymagane, by obdarowanym była druga strona, możliwe jest dokonanie darowizny przez umowę na rzecz osoby trzeciej i traktowanie jej jako obdarowanej.
Umowa darowizny ma charakter zobowiązujący i jednostronny w tym znaczeniu, że nie przynosi darczyńcy żadnej odpłaty. Zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne. Świadczenie darczyńcy może polegać na działaniu lub zaniechaniu. Kosztem majątku darczyńcy zostaje spełnione świadczenie nie tylko wówczas, gdy dokonanie darowizny pociąga za sobą bezpośrednio określony ubytek w istniejących już wartościach jego majątku, ale także wtedy, gdy skutek taki następuje pośrednio. Kosztem majątku darczyńcy uczyniona jest też taka darowizna, której następstwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta