Człowiek pod śniegiem – walka z czasem
Kiedy idzie lawina, odrzuć wszelkie przedmioty i uciekaj. Jeśli zasypie cię śnieg, zrób sobie miejsce na oddychanie – radzą ratownicy TOPR
Zimą najlepiej nie wychodzić bez odpowiedniego przygotowania i doświadczenia na wysokogórskie szlaki, a jeżdżąc na nartach, trzymać się wyznaczonych tras.
– Jeśli jednak już wybierzemy się na wycieczkę, trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności i rozwagi oraz wyposażeniu się w odpowiedni sprzęt – mówi naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
Przede wszystkim, planując wyprawę, należy zapoznać się z prognozą pogody i komunikatem lawinowym, biorąc pod uwagę, że lawiny schodzą z terenów o nachyleniu od 30 do 45 stopni. Do oceny nachylenia stoków najlepiej używać kompasu z klinometrem.
Najwięcej wypadków podczas „dwójki” i „trójki”
Codziennie TOPR ogłasza stopień zagrożenia lawinowego w skali od 1 do 5, podając, jakie jest prawdopodobieństwo wyzwolenia się lawin wraz z zaleceniami. Jedynka oznacza małe zagrożenie, przy dwójce unikać należy miejsc o nachyleniu 40 stopni i więcej, bo możliwe jest samoczynne schodzenie pojedynczych lawin małych rozmiarów. Przy trójce zagrożenie określane jest jako znaczne – nie powinno się wchodzić na stoki o nachyleniu 35 stopni i więcej. Mogą też schodzić samoczynnie średnie i pojedyncze duże lawiny. Czwórka wskazuje na duże zagrożenie: unikać trzeba rejonów z miejscami o nachyleniu 30 stopni i więcej, lawiny pojawiają się nawet na zazwyczaj bezpiecznych terenach, a uruchomić je może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta