Oferty prawie tajne
Rozporządzenia w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie da się pogodzić z ustawą, na podstawie której zostało ono wydane – dowodzi radca prawny, szef działu zamówień publicznych w Kancelarii Gessel w Warszawie Piotr Trębicki
Ustawa – Prawo zamówień publicznych (ustawa) w art. 96 ust. 3 rozstrzyga o jawności protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Jawny jest zarówno sam protokół, jak i jego załączniki, a załącznikami są przede wszystkim złożone zamawiającemu oferty.
Zasadą jest, iż wszystkie załączniki do protokołu udostępnia się dopiero po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania, z tym że same oferty udostępnia się już od chwili ich otwarcia. Expressis verbis wynika to z ustawy. Co charakterystyczne, ustawodawca posłużył się w niej stosunkowo rzadkim w języku prawnym zwrotem „od chwili” zamiast znacznie bardziej popularnym „niezwłocznie”. Wydawałoby się, iż w ten sposób chciał położyć akcent na natychmiastowość uprawnienia wykonawców do wglądu w oferty konkurentów, a zarazem na brak jakichkolwiek podstaw do odwlekania ujawnienia ofert.
To istotna różnica
W praktyce chodzi o (wydawałoby się oczywistą) zasadę: jeśli w przetargu, np. na budowę infrastruktury na potrzeby mistrzostw Europy Euro 2012, podczas jawnego otwarcia ofert zamawiający odczyta cenę jednego z wykonawców jako, przypuśćmy, 100 000 200 zł, a drugiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta