Mamy dostęp do światowych trendów
W Polsce można kupić nowoczesne opakowania kompostowalne. Można też odzyskiwać surowce wtórne z opakowań, poddawać recyklingowi opakowania nierozkładające się. Tyle że wciąż taniej i łatwiej jest je wyrzucić na wysypisko śmieci
W 2007 roku zużyliśmy 4,7 mln opakowań. – 1800 tys. ton to tektura i papier – wylicza dr Hanna Żakowska z Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań. – Szkło: 1 mln 200 tys. ton, opakowania pochodne z ropy naftowej (a więc np. popularne butelki PET) 700 tys. ton. Mniej zużyliśmy blachy stalowej i aluminiowej, a więc surowców nieodnawialnych, ale wiele blaszanych opakowań pochodzi z recyklingu.
Dr Żakowska zaznacza, że w Polsce zużywa się mniej opakowań niż w krajach Europy Zachodniej. Co jednak nie oznacza, że przez to mniej niż np. Niemcy szkodzimy środowisku.
Poprzez system zbiórki selektywnej, w przeliczeniu na osobę, odzyskano i poddano recyklingowi 5,2 kg surowców wtórnych. A to zaledwie 2 proc. (dla porównania: Czechy 19 proc., Niemcy 76 proc., Luksemburg 65 proc.) całości wytwarzanych przez Polaków śmieci. Pozostała ich część, czyli niemal całość, trafia na wysypisko.
Cena recyklingu
Tymczasem unijne dyrektywy zakładają, że Polska w 2014 r., podobnie jak inne kraje, będzie musiała odzyskiwać 60 proc. wszystkich opakowań wprowadzonych na rynek. Warto też sobie uświadomić, że już teraz w cenie każdego produktu znajduje się opłata recyklingowa, która trafia do jednej z około 40 działających w kraju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta