Kobiety w szponach polityki
W tym tygodniu będzie można obejrzeć filmy o Marii Antoninie, Elżbiecie I i Elżbiecie II. To intrygujące portrety władczyń w kluczowych momentach ich rządów. Jest okazja, by poznać codzienność na dworach trzech monarchii: Burbonów w przededniu rewolucji francuskiej, Tudorów z czasów Złotego Wieku i Windsorów po śmierci księżnej Diany
G dy 14-letnia Maria Antonina z dynastii Habsburgów pojawiła się w Wersalu, by wyjść za mąż za Ludwika Augusta Burbona (późniejszego króla Francji Ludwika XVI) i przypieczętować mariaż dwóch europejskich dynastii, rysowała się przed nią wspaniała przyszłość. Miała zostać władczynią potężnego królestwa i dać Ludwikowi następcę tronu. Zadanie okazało się trudne do wykonania.
Niedoświadczony w sprawach damsko-męskich Ludwik, całkowicie pochłonięty swoim hobby – majsterkowaniem – nie kwapił się do spełniania małżeńskich obowiązków w królewskiej sypialni. Wrzucona w obcy świat Maria, zmuszona do poddania się absurdalnej dworskiej etykiecie, była coraz bardziej osamotniona...
Tak losy Habsburżanki przedstawia Sofia Coppola w „Marii Antoninie”. Reżyserka, przygotowując się do realizacji, przeczytała biografię królowej autorstwa Stefana Zweiga, a także książkę o jej życiu napisaną przez Antonię Fraser, ale nie miała zamiaru kręcić filmu historycznego.
Odtworzone z pietyzmem wnętrza Wersalu i obowiązujące na dworze rytuały stanowią jedynie kostium dla opowieści o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta