Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W konflikcie z podwładnym ważny jest czas

30 stycznia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik
 Pozwany  szef może kwestionować zasadność wyroku zaocznego, złożyć sprzeciw w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku
autor zdjęcia: Bartek Sadowski
źródło: Rzeczpospolita
Pozwany szef może kwestionować zasadność wyroku zaocznego, złożyć sprzeciw w ciągu tygodnia od doręczenia mu wyroku

Pracodawca pozostający w sporze sądowym z pracownikiem musi pamiętać o istotnych terminach przewidzianych przez przepisy kodeksu postępowania cywilnego

Spory pracownicze to dla każdego pracodawcy kłopot. Trzeba się z nimi liczyć. To swoiste ryzyko prowadzonej działalności. Większość z nich jest rozstrzygana na drodze sądowej. Wtedy niezaprzeczalnie duże znaczenie mają terminy dochodzenia praw.

Pisemne pełnomocnictwo

Gdy dochodzi do sporu między pracownikiem i pracodawcą, to w sądzie pracy przedsiębiorca zwykle reprezentowany jest przez radcę prawnego lub adwokata. Wówczas pamiętać należy, że pełnomocnik zobowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo. Musi ono mieć podpis mocodawcy lub jego wierzytelny odpis. Jeżeli pełnomocnik tego zaniecha, np. wskutek pomyłki nie dołączy tego dokumentu do odpowiedzi na pozew, sąd może dopuścić go tymczasowo do działania w sprawie. Jednocześnie wyznaczy termin, w ciągu którego osoba działająca bez pełnomocnictwa powinna je złożyć albo przedstawić zatwierdzenie swej czynności przez mocodawcę. Wskazuje na to art. 97 kodeksu postępowania cywilnego.

Jeżeli jednak radca prawny lub adwokat nie złoży takiego dokumentu w wyznaczonym jej terminie, sąd pominie czynności procesowe tej osoby. W tym wypadku przeciwnik może żądać od działającego bez umocowania zwrotu kosztów spowodowanych jego tymczasowym dopuszczeniem. Istotne znaczenie ma więc dla pracodawcy zachowanie terminu do złożenia dokumentu pełnomocnictwa dla osoby, którą ustanowił jako swego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8230

Spis treści

Po godzinach

Zamów abonament