Wyjeżdżający do Niemiec nie odzyskają gospodarstw
Osoby, które emigrując z Polski przed 1990 r., oddawały majątki, nie mogą się z tego wycofać, twierdząc, że zgoda na zrzeczenie miała niewłaściwą formę.
Taki wniosek wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 28 stycznia 2009 r. Teraz nieruchomości można się wyzbyć bezpłatnie na rzecz Skarbu Państwa lub gminy tylko w drodze umowy. W okresie, gdy zdarzało się to często, przed 1990 r., kwestia ta była unormowana inaczej.
Niepotrzebne zrzeczenie
W myśl ówczesnego art. 179 kodeksu cywilnego właściciel zrzekał się nieruchomości, składając jednostronne oświadczenie woli, ale do tego potrzebna była zgoda prezydium powiatowej rady narodowej, od 1990 r. – kierownika urzędu rejonowego, a od 1999 r. do 2003 r. – starosty. Przepis ten wymagał, by oświadczenie woli właściciela miało formę aktu notarialnego. Milczał natomiast w kwestii tego, jaką formę powinna mieć zgoda na zrzeczenie warunkująca jego skuteczność i przejście własności na państwo.
Bernard R., właściciel 9-hektarowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta