Prawa pacjentów śmiertelnie chorych
Pacjent umierający z powodu nieuleczalnej choroby nie należy do innej, specjalnej kategorii z punktu widzenia przysługujących mu praw.
Niestety, bywa traktowany jak pacjent drugiej lub jeszcze odleglejszej kategorii. Uznane autorytety medyczne, jak prof. Łuczak czy dr Ciałkowska-Rysz, krajowy konsultant medycyny paliatywnej, wskazywały na niedostosowanie narzuconych w zarządzeniu prezesa NFZ z 23 października 2008 r. zasad opieki paliatywnej i hospicyjnej do wymagań Światowej Organizacji Zdrowia, a nawet na naruszanie podstawowych praw pacjenta. Chodzi tu przede wszystkim o praktyki dyskryminujące pacjentów umierających z powodu innych schorzeń niż nowotwory, ale nie tylko.
Przyjęta w 2002 r. przez WHO definicja opieki paliatywno-hospicyjnej określa, że jest to „całościowe postępowanie mające na celu poprawę jakości życia chorego i jego bliskich zmagających się z problemami związanymi z zagrażającą życiu, postępującą chorobą poprzez zapobieganie i niesienie ulgi w cierpieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta