W sądzie to szef udowadnia, że podwładny nie miał zbyt wielu zajęć
Musisz skrupulatnie zapisywać wykonywanie przez zatrudnionych zadań ponad podstawowy wymiar ich czasu pracy. Niewłaściwie prowadzona ewidencja lub jej brak będą obciążać zakład pracy
Praca wykonywana ponad obowiązujące normy czasu pracy a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego zatrudnionego systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Tak wynika z art. 151 § 1 k.p. Jest ona dopuszczalna, gdy zachodzi konieczność prowadzenia akcji ratowniczej, aby chronić życie lub zdrowie ludzkie, mienie lub środowisko albo usunąć awarię. Także szczególne potrzeby pracodawcy usprawiedliwiają zlecanie ekstrazajęć.
Jaki limit obowiązuje
Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie może przekroczyć u pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Tak wynika z art. 151 § 3 k.p. Ale w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub umowie o pracę (jeżeli pracodawca nie jest objęty uzp lub nie musi ustalać regulaminu pracy) dopuszcza się wskazanie innego limitu w roku kalendarzowym.
Dodatkowa wypłata
Z wykonywaniem zajęć nadliczbowych wiąże się uprawnienie pracownika do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia, wyższego od stawki podstawowej.
Na mocy art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta