W skrócie
Świat
∑ Ceny artykułów konsumpcyjnych w krajach Unii znacznie się różnią, a różnice te mogą być nawet trzykrotne, np. między Danią i Bułgarią – podano w Brukseli. Dania miała w 2008 r. najwyższy wskaźnik cen towarów i usług: 141 proc. średniej w Unii. Następnymi drogimi krajami były Irlandia (127 proc.) i Finlandia (125). Powyżej średniej plasowały się Francja (111), Austria i Włochy (po 105), Niemcy (104) i Holandia (103), poniżej były W. Brytania (99), Hiszpania (96) i Grecja (94). Najniższe ceny pobierano na wschodzie, w Czechach (72), Węgrzech i na Słowacji (po 70), w Polsce (69), Rumunii (62) i Bułgarii (51 proc.).
—p.r., afp
∑ Bank centralny USA spodziewa się, że gospodarka wydobędzie się z recesji szybciej, niż zakładano, ale uprzedził, że bezrobocie może wzrosnąć do 10 proc. przed końcem roku. W pierwszej od kwietnia prognozie zakłada koniec 19-miesięcznej recesji w II półroczu, ale dla całego roku jeszcze spadek PKB o 1– 1,5 proc. Bezrobocie wzrośnie do 9,8 – 10,1 proc.
—p.r., dpa
∑ Resort finansów USA złożył w Kongresie projekt ustawy o zaostrzeniu wymagań wobec funduszy spekulacyjnych (hedge funds), aby uniemożliwić im podejmowanie zbytniego ryzyka. Fundusze zarządzające aktywami ponad 30 mln dol. muszą się zarejestrować w komisji kontroli giełdowej SEC i informować ją o swej działalności (wielkość aktywów, pożyczek,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta