Chociaż deweloper upada, inwestycja może zostać dokończona
Obowiązujące przepisy nie zabezpieczają w sposób dostateczny interesów klientów upadłego dewelopera – pisze aplikant radcowski z Wrocławia
Obecna sytuacja gospodarcza, w tym na rynku nieruchomości, prowadzi do poważnych kłopotów wielu deweloperów, kończących się często bankructwem. Niestety, upadłość nie jest problemem tylko samych deweloperów, ale dotyka również ich klientów.
Skutki ogłoszenia upadłości przedsiębiorców (a więc i deweloperów) reguluje ustawa z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (ustawa). Sytuacja prawna wierzycieli upadłego dewelopera będzie zależała m.in. od tego, jaki rodzaj upadłości został orzeczony: upadłość z możliwością zawarcia układu bądź upadłość likwidacyjna.
Gdy w grę wchodzi pierwsza możliwość, to postanowienia układu rozstrzygają o sposobie i kolejności zaspokajania wierzytelności. Rozsądne i sprawne przeprowadzenie upadłości układowej może doprowadzić do pełnego zaspokojenia wierzycieli, bez konieczności likwidacji przedsiębiorstwa dewelopera.
Co do zasady nie można zmusić upadłego dewelopera do dokończenia budowy i przeniesienia własności nieruchomości na klienta, jednakże ustawa w sposób szczególny reguluje wykonywanie umów wzajemnych, które do dnia ogłoszenia upadłości likwidacyjnej nie zostały wykonane w całości. W stosunku do takich umów syndyk masy upadłości może wykonać zobowiązanie upadłego i zażądać spełnienia świadczenia wzajemnego lub od umowy odstąpić. Przepis ten ma istotne znaczenie, gdy realizowana przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta