Gminy chcą wydać miliardy na kanalizację
62 mld zł na gospodarkę wodno-ściekową. Samorządy mają ambitne plany inwestycji w sieci kanalizacyjne. Tak ambitne, że aż nieopłacalne. UE nie da pieniędzy na ich realizację
Do 2015 r. wszystkie aglomeracje powyżej 2 tys. mieszkańców muszą być wyposażone w systemy kanalizacji i oczyszczalnie ścieków. Polska zobowiązała się do tego w traktacie akcesyjnym, niewypełnienie zobowiązań oznacza ogromne kary finansowe.
Jeszcze sześć lat temu konieczne do przeprowadzenia inwestycje wodno-kanalizacyjne szacowano na 35,4 mld zł. Najnowsze szacunki są dwa razy wyższe i mówią o 73 mld, z czego 11 mld już wydano. Samorządy na potęgę chcą budować oczyszczalnie, podciągać kanalizację i poprawiać jakość wody. W sumie w latach 2007 – 2015 miałoby powstać ok. 73 tys. km sieci kanalizacyjnej – niemal tyle co przez cały ubiegły wiek.
Gminy liczą na unijne dotacje do inwestycji, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta