Nad grobami w Lesie Katyńskim...
Od polityków zależy, czy sprawa ta zostanie wreszcie zamknięta, czy też pozostawiona przyszłym pokoleniom
Katyń, od pojawienia się w kwietniu 1943 roku w obiegu publicznym nazwy tej niewielkiej miejscowości w pobliżu Smoleńska, stał się symbolem jednej z najbardziej odrażających i okrutnych zbrodni popełnionych przez reżim sowiecki na tysiącach obywateli Polski. Jednak to tylko jedno z wielu miejsc związanych ze zbrodnią dokonaną przez NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku. Otwarcie sowieckich archiwów i poszukiwania archiwalne dopisały kolejne: Kalinin (Twer), Charków, Chersoń, Kijów, Mińsk.
Masowa zbrodnia i kłamstwo
Podejmując 5 marca 1940 roku decyzję o zagładzie 25 700 obywateli polskich, najwyższe władze partyjne i państwowe Związku Sowieckiego dosłownie zdziesiątkowały elitę narodu polskiego i warstwę przywódczą młodego polskiego państwa, z takim trudem odbudowywanego po 123 latach niewoli. Zdecydowana większość zamordowanych przez NKWD w Katyniu i innych miejscach kaźni polskich oficerów nie była zawodowymi wojskowymi. W codziennym życiu byli nauczycielami, lekarzami, inżynierami, prawnikami, przedsiębiorcami, właścicielami ziemskimi, twórcami, urzędnikami państwowymi; ludźmi znanymi i poważanymi, często nie tylko na terenie, na którym pracowali i działali, lecz także w całym kraju oraz za granicą. Znaczna część niższych rangą oficerów to ludzie młodzi, dopiero rozpoczynający dorosłe życie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta