Rozstrzelane elity
Charków - Budynki prawosławnego klasztoru w Starobielsku. Obóz NKWD. Tu w 1939 roku trafiło 3,8 tys. polskich oficerów. Potem tylko piwnica. Pytanie o nazwisko. I strzał...
Wschodnia Ukraina. Charków-Piatichatki. Park leśny, VI kwartał. Tu spoczywają wymordowani wiosną 1940 r. oficerowie Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej. Rozstrzelani generałowie: Stanisław Haller, Leonard Skierski, Leon Billewicz, Aleksander Kowalewski, Kazimierz Orlik-Łukoski, Franciszek Sikorski, Konstanty Plisowski, Piotr Skuratowicz. W Księdze Cmentarnej znajduje się dokładnie 3812 nazwisk.
75 dołów ze zwłokami
Sygnały o masowych grobach najpierw zaczęły się pojawiać w charkowskiej prasie, potem – już oficjalnie – ogłosiły to KGB i radziecki MSZ. Niedługo potem na teren lasu-parku wkroczyły ekipy ekshumacyjne. Cztery wykopy zakończyły się niepowodzeniem, dopiero za piątym razem odkryto kości i przestrzelone czaszki.
W ciągu dwóch lat kolejnych badań lokalizacyjnych i ekshumacyjnych (1994 – 1996) specjaliści Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odkryli aż 75 zbiorowych mogił. W 15 ogromnych dołach znajdowały się szczątki ok. 4 tys. polskich oficerów, w 60 mniejszych – ok. 2,8 tys. mieszkańców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta