Puchną szeregi urzędników
Średnio o 10 proc. zwiększyło się zatrudnienie w administracji od początku rządów PO/PSL. Tylko nieliczne resorty zredukowały etaty Wydatki na wynagrodzenia wzrosły w tym czasie z 22,5 do 25 mld zł
Tanie państwo, które zapowiadają kolejne rządy, ciągle pozostaje obietnicą. Rozrasta się administracja, rosną koszty utrzymania urzędników.
W ciągu ostatnich dwóch lat wydatki na wynagrodzenia w całej administracji wzrosły z 22,5 mld zł do 25 mld zł. Zmienić ten stan rzeczy chciał szef doradców ekonomicznych premiera Michał Boni – w ubiegłym roku zapowiedział, że przygotowuje plan redukcji zatrudnienia w administracji o 10 proc. Miał on zostać zrealizowany w tym roku. Tymczasem w wielu resortach zatrudnienie z początkiem tego roku znacznie się zwiększyło.
Tylko w resorcie finansów w czasie ostatnich dwóch lat przybyło 192 pracowników, choć lista zadań stojących przed ministerstwem wcale się nie wydłużyła. Rzecznik resortu Magdalena Kobos tłumaczy, że przybywa jednak zadań w ramach dotychczasowych projektów – np. coraz więcej ludzi angażuje się w projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej.
– Poza tym w ostatnim czasie nastąpiły zmiany organizacyjne i wszystkie etaty informatyków pracujących np. w izbach skarbowych skupiono w centrali – wyjaśnia Kobos. – Obsadzane są też dotychczasowe wakaty.
Podobna sytuacja miała miejsce w Ministerstwie Środowiska – w pierwszym kwartale roku przybyło 37 nowych urzędników. – Z dniem 31 grudnia 2009 roku zostało zlikwidowane gospodarstwo pomocnicze – Zakład Obsługi Ministerstwa Środowiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta