Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co ma gender do aborcji?

10 kwietnia 2010 | Kraj | Matylda Młocka Wojciech Wybranowski
Chcemy zmienić podejście do seksualności – twierdzą feministki. Na zdjęciu warszawska Manifa 7 marca tego roku
autor zdjęcia: Jacek Wajszczak
źródło: reporter
Chcemy zmienić podejście do seksualności – twierdzą feministki. Na zdjęciu warszawska Manifa 7 marca tego roku

Wykładowcy gender studies angażują się w takie akcje, jak Dni Cipki czy promowanie aborcji

W warszawskiej Zachęcie można oglądać wystawę „Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej”. Od piątku towarzyszą jej zorganizowane przez feministki Dni Cipki. Ich główne atrakcje to: interaktywna instalacja „A ty jak na nią mówisz?”, filmy „Monologi waginy”, „Łechtaczka – piękna nieznajoma” i warsztaty waginalne.

– Chcemy zmienić podejście do seksualności, wyzwolić z jarzma tradycji i religii. Planowałyśmy urodziny waginy. Okazało się, że podobny pomysł mają dziewczyny z Boyówek Feministycznych. Wspólnie ułożyłyśmy trzydniowy program Dni Cipki – wyjaśniała w warszawskim dodatku „Gazety Wyborczej” Agnieszka Weseli z kolektywu UFA, organizatorka imprezy.

Wcześniej – w marcu – feministki z Porozumienia Kobiet 8 Marca zorganizowały w Zachęcie warsztaty genderowe dla dzieci w wieku od czterech do sześciu lat pod hasłem „Zaprzyjaźniłam/em się z Ono”. Maluchy dowiedziały się na nich, że skoro ich ukochany pluszak jest bezpłciowy, to płeć nie ma znaczenia.

– Postrzeganie świata wyłącznie przez pryzmat swojej płci, rzekomej „męskiej opresji” czy płciowej wojny ma tyleż sensu, co interpretowanie wszystkiego w kontekście bycia leworęcznym lub łysym, i musi prowadzić do groteskowych efektów, takich jak ogłoszone w Warszawie Dni Cipki – uważa Łukasz Warzecha, komentator m.in. „Faktu”.

Z punktu widzenia płci

W imprezy związane z wystawą w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8595

Spis treści
Zamów abonament