Lipskiego jasność myśli
Słowa i myśli” – dwa tomy szkiców Jana Józefa Lipskiego wydane niedawno jako 242. pozycja Biblioteki „Więzi” zbierają znaczną część, mniej więcej trzy czwarte, dorobku autora w tej dziedzinie.
Urodzony przed wojną (1926) w rodzinie inteligenckiej, członek Szarych Szeregów, potem Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, odznaczony Krzyżem Walecznych, zdążył rozpocząć studia polonistyczne jeszcze przed ofensywą stalinizmu, przeszedł przez seminarium Wacława Borowego, a także nieobowiązujące go – Tadeusza Kotarbińskiego i Władysława Tatarkiewicza. Na Zjeździe Młodych Polonistów w grudniu 1949 r. był współautorem jednego z dwu ostentacyjnie niemarksistowskich referatów.
Miał od młodości zdecydowane gusty: Witkacy, Gombrowicz. Skazany był w ten sposób na pewną społeczną marginalizację, zarobkowanie pracami przy słownikach, co jednak pozwalało mu na niezwykle rozległe lektury, doskonałą znajomość międzywojennego dwudziestolecia, swobodne dyskusje w małej grupie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta