Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzecia ekshumacja Witkacego

10 kwietnia 2010 | Plus Minus | Jacek Cieślak
Seria min Witkacego
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Seria min Witkacego

„Mistyfikacja” Jacka Koprowicza może ożywić zainteresowanie dorobkiem Stanisława Ignacego Witkiewicza. Nie da się wykluczyć, że poszukiwania jego szczątków zaczną się na nowo

Reżyser „Medium”, najlepszego polskiego thrillera psychologicznego, wrócił ze Stanów Zjednoczonych, gdzie pisał nową wersję scenariusza dla Hollywood.

– Głównym bohaterem remake’u miał być doktor Mengele, który uciekł wymiarowi sprawiedliwości. Przestraszyłem się i udało mi się unieważnić amerykański cyrograf.

Pierwszy film o Witkacym reżyser miał zrealizować tuż po okrojonym przez cenzurę „Przeznaczeniu” (1983) poświęconym Kazimierzowi Przerwie-Tetmajerowi. Scenariusz wywołał jednak skandal. Zaczynał się w 1914 r., kiedy Witkacy chciał poddać eksperymentowi narzeczoną Jadwigę Janczewską.

– Podczas górskiego spaceru, w którym brał udział również Karol Szymanowski, zaczęli grać w ciuciubabkę. Kiedy Jadwiga zdjęła chustkę z oczu, zobaczyła dwóch nagich mężczyzn, którzy kochali się... bądź udawali miłość.

Tamten scenariusz nie został zrealizowany. Przystępując do pracy nad „Mistyfikacją”, Jacek Koprowicz starał się ustalić, dlaczego we wrześniu 1939 r. wbrew namowom żony Jadwigi Witkiewiczowej Witkacy nie ewakuował się wraz z nią i pracownikami Głównego Urzędu Statystycznego do Rumunii.

– Rzecz jest tajemnicza również dlatego, że chodził do znanego medium Guzika, który ostrzegł go, że niedługo ma się zdarzyć coś niezwykłego.15 września Witkacy pojechał z kochanką Czesławą Oknińską do Jezior na Polesiu.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8595

Spis treści
Zamów abonament