Ostatnie ślady pilotki
Damskie lusterko, szminka, manierka wojskowa, na której wyryty jest napis Janina Lewandowska
Jest tu w obozie lotniczka – dzielna kobieta, już czwarty miesiąc znosi razem z nami trudy i niewygody niewoli, a trzyma się wzorowo” – pisał w lutym 1940 roku w pamiętniku major Kazimierz Szczekowski, jeniec Kozielska. Tą lotniczką była Janina Lewandowska, urodzona 22 kwietnia 1908 roku, córka generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.
****
Miała wykształcenie muzyczne w klasie fortepianu, a marzyła o karierze śpiewaczki. Brak odpowiedniego głosu i sprzeciw ojca spowodowały, że nie spełniła tego marzenia. Jej drugą pasją było lotnictwo, w którym realizowała się z pomyślnymi rezultatami. Początkowo zajmowała się lataniem na szybowcach oraz skokami ze spadochronem. Jako pierwsza kobieta w Europie wykonała w 1931 roku skok spadochronowy z 5 tysięcy metrów. W 1936 roku ukończyła z uprawnieniami pilota motorowego Wyższą Szkołę Pilotażu w Ławicy k. Poznania. Ponadto miała za sobą kurs radiotelegraficzny.
Ubrana w kombinezon pilota w stopniu podporucznika, dostała się do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta