Tragedia narodowa
Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie
Więzień Gułagu, żołnierz armii Andersa, weteran walk o klasztor Monte Cassino, instruktor harcerski. Miał 90 lat. W czasie wojny tworzył w Białymstoku Szare Szeregi. W 1940 r. wpadł w ręce NKWD, został skazany na karę śmierci, którą zamieniono mu na dziesięć lat łagrów. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii. W 1989 r. objął stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie. W 1990 r. przekazał insygnia prezydenckie II RP prezydentowi Lechowi Wałęsie.
Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego
Miał 47 lat. Prezesem NBP został w 2007 r. W latach 90. pracował w kierowanej przez Lecha Kaczyńskiego NIK, w 2003 roku był u jego boku wiceprezydentem Warszawy. Prestiżowy miesięcznik „Global Finance” uznał, że w 2008 roku Skrzypek radził sobie lepiej niż szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Po wybuchu kryzysu finansowego z inicjatywy Skrzypka NBP wprowadził „pakiet zaufania” dla banków komercyjnych. W Polsce nie upadł żaden bank.
Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich
Miał 70 lat. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji UW. W styczniu 2006 roku został wybrany przez Sejm na rzecznika praw obywatelskich.
Odważny, bezkompromisowy, a przy tym wyjątkowo ciepły człowiek – tak mówili o nim wszyscy, którzy go blisko znali. Występował w obronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta