Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieznane zdjęcia dołu śmierci nr 8

10 kwietnia 2010 | Katyń | Maciej Dancewicz Dariusz Abramciów
Zdjęcia ze  zbiorów Institut National de L’Audiovisuel  w Paryżu  ukazują prace w dole śmierci nr 8 (fot. Institut National de L’Audiovisuel w Paryżu)
źródło: Rzeczpospolita
Zdjęcia ze zbiorów Institut National de L’Audiovisuel w Paryżu ukazują prace w dole śmierci nr 8 (fot. Institut National de L’Audiovisuel w Paryżu)
Zwłoki wydobyte w obecności  Francuzów  w Lesie  Katyńskim na początku lipca 1943 roku (fot. Institut National de L’Audiovisuel w Paryżu)
źródło: Rzeczpospolita
Zwłoki wydobyte w obecności Francuzów w Lesie Katyńskim na początku lipca 1943 roku (fot. Institut National de L’Audiovisuel w Paryżu)

Francuski reportaż. Widziałem doły Katynia...

Na początku lipca 1943 roku, podczas inspekcji francuskich oddziałów Legionu Ochotników Francuskich na froncie wschodnim, przeprowadzonej przez Fernanda de Brinon, delegata rządu Vichy i ambasadora Francji w III Rzeszy, doszło do mało znanego w historii epizodu – delegacja francuska odwiedziła zbiorowe mogiły w Lesie Katyńskim.

Warto przypomnieć, jak doszło do powstania francuskiego legionu.

22 czerwca 1941 roku, w dniu ataku Niemców na ZSRS, przywódca faszystowskiej Francuskiej Parii Ludowej Jacques Doriot, wysunął projekt utworzenia pomocniczych jednostek francuskich przy armii niemieckiej. Niemcy szybko zaaprobowali ten pomysł. W lipcu 1941 roku powstał Komitet Centralny, który był odpowiedzialny za formowanie oddziałów Legionu Ochotników Francuskich – fr. Légion des volontaires franćais contre le bolchevisme. Zaskakująco duża wydaje się liczba ochotników, którzy zgłosili się do formowanego właśnie legionu – ponad 13 000.

W ciągu kilku miesięcy pierwsze 2,5 tysiąca żołnierzy zostało przeszkolonych na poligonie w pobliżu Dębicy w Generalnym Gubernatorstwie, po czym ubrani zostali w mundury niemieckie i wysłani na front wschodni. Aktywnie brali udział...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8595

Spis treści
Zamów abonament