Las Katyński
Katyń - Ten las w założeniu oprawców nigdy nie miał być cmentarzem. Miał jedynie ukrywać tajemnicę zbrodni
Uroczysko zwane Kozie Góry już od 1918 roku miało złą sławę. Wtedy było świadkiem rozstrzeliwań i grzebania przeciwników bolszewickiej rewolucji. W latach 30. również w tym lesie mordowano mieszkańców Smoleńska i okolic. Cmentarz ofiar z 1940 roku upamiętnia polskich oficerów, więzionych w Kozielsku, rozstrzelanych przez ekipy zarządu NKWD w Smoleńsku..
Generałowie, lekarze, nauczyciele
Jeńcy z Kozielska byli wywożeni do Lasu Katyńskiego, rozstrzeliwani strzałem w tym głowy, wrzucani do specjalnie wykopanych wcześniej „dołów śmierci” i zasypywani ziemią. Na tak pogrzebanych zwłokach sadzono drzewa, by zatrzeć ślady zbrodni. Dziś sześć takich dołów oznaczonych jest nagrobnymi żeliwnymi płytami.
Do Smoleńska i Lasu Katyńskiego wywieziono wówczas na śmierć 4406 jeńców, w tym trzech generałów (na cmentarzu są dziś indywidualne groby generałów brygady Bronisława Bohaterewicza i Mieczysława Smorawińskiego), 26 pułkowników, 126 podpułkowników, 316 majorów, 647 kapitanów, 17 kapitanów marynarki, 3480 poruczników i podporuczników (wśród nich jedyna kobieta –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta