Kalendarium zbrodni
Po interwencji kata z NKWD, który stwierdził, że w ciągu nocy jest w stanie rozstrzelać najwyżej 250 Polaków, zarządzono, by transporty nie przekraczały tej liczby...
Niech nas nie zmylą biurokratyczne pozory. Przedłożona przez Ławrentija Berię notatka nr 794/B, sporządzona na blankiecie firmowym NKWD, była wyrokiem śmierci na 25 700 obywateli Polski. Wydanym bez prokuratora, aktu oskarżenia, sądu, obrony, zaocznie, bez powiadomienia skazanych.
Operacja: „rozładowanie”
Pozostawało rozwiązanie praktycznego zadania: w jakiej kolejności, którego dnia i w jakiej liczbie wysłać poszczególne partie jeńców i więźniów na śmierć. Jak przeprowadzić operację rozładowania obozów i więzień.
„Rozładowanie” to techniczny termin, bardzo zresztą poręczny, mówiący ni mniej, ni więcej, tylko to, co należy zrobić: wyprowadzić, załadować, przewieźć, wyładować, zgładzić, schować w ziemi. Rozkaz Berii nr 00350 z 22 marca 1940 r. o wymordowaniu 11 tysięcy więźniów politycznych nosi taki właśnie, techniczny tytuł: „O rozładowaniu więzień NKWD USRR i BSRR”. Mordu dokonano na terenie Związku Sowieckiego – w Kijowie, Charkowie, Mińsku...
Mistyfikacje
Wiadomo, kto wydał wyrok śmierci. Szef partii, dyktator ZSRR (Stalin). Premier i minister spraw zagranicznych (Mołotow). Wicepremier (Mikojan). Minister obrony (Woroszyłow). Nominalnie głowa państwa (Kalinin). Sekretarz (i – jak wszyscy pozostali – członek Biura Politycznego) partii (Kaganowicz). Na wniosek ministra spraw wewnętrznych (Berii).
Ale jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta