Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zastąpi RPO, parlamentarzystów i szefa IPN

10 kwietnia 2010 | Tragedia narodowa - wydanie specjalne | Katarzyna Borowska Izabela Kacprzak Piotr Gursztyn

Obowiązki najważniejszych urzędników przejmują ich zastępcy. W Senacie będzie trzech nowych senatorów wyłonionych w wyborach uzupełniających, a w Sejmie 14 nowych posłów

Podczas tragicznego wypadku samolotu w Smoleńsku nasz kraj stracił nie tylko prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zginęli ważni urzędnicy państwowi: rzecznik praw obywatelskich, prezes Narodowego Banku Polskiego, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, a także 14 posłów i troje senatorów.

– W naszym prawie są przepisy, które pozwalają wyłonić ich następców – mówi prof. Paweł Sarnecki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. – Chociaż nikt, przygotowując takie przepisy, nie liczy się z tym, że mogą one znaleźć zastosowanie – podkreśla.

Zdaniem Sarneckiego najpilniejszą sprawą jest wybór prezesa NBP. – Ma on szereg uprawnień ważnych dla finansów państwa – podkreśla. O sytuacji w NBP piszemy na stronie obok.

– Uzupełnienie stanowisk szefa IPN i rzecznika praw obywatelskich nie jest aż tak pilne. Zaczekanie chwilę z wyborem ich następców mogłoby być dodatkowym wyrazem szacunku dla nich. Ich funkcje mogą wypełniać zastępcy –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8595

Spis treści
Zamów abonament