Remont budynku może spowodować zmniejszenie daniny dla gminy
Czy podczas remontu można płacić mniejszy podatek od nieruchomości bądź – w wypadku budowli – nie płacić go wcale? Choć organy podatkowe zdecydowanie mówią nie, są argumenty za pozytywną odpowiedzią na to pytanie
Zdaniem organów wszystkie obiekty budowlane będące w posiadaniu przedsiębiorcy są na podstawie art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol) budynkami lub budowlami „związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej”.
Wystąpienie tak rozumianego związku z działalnością gospodarczą powoduje, że budowla staje się przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości (według stawki 2 proc. od wartości), a budynki są opodatkowane najwyższą stawką.
Aktualnie stawka maksymalna (gminy mogą przyjąć stawkę niższą, co czynią rzadko) w wypadku obiektów związanych z działalnością gospodarczą wynosi 21,05 zł (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b upol), tymczasem dla budynków „pozostałych” 7,06 zł (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b upol). Różnica jest więc istotna.
Sporne względy techniczne
Trzeba jednak pamiętać, że ustawa przewiduje wyłączenie z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej takiego przedmiotu opodatkowania, który „nie jest i nie może być wykorzystywany do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta